Finlandia: Moje miasto Helsinki

Dziś jest: Piątek, 26 lutego 2021, Imieniny: Mirosława, Aleksandra
Promocje i ogłoszenia »

Finlandia

2009-07-21

Finlandia: Moje miasto Helsinki

Starówka jak w St. Petersburgu, liczne wysepki, nieskażona przyroda i awangardowi projektanci – to wszystko sprawia, że Helsinki stały się najgorętszym miastem północy.


Jarmo Jääskelänen, znany reżyser dokumentalista, kryguje się, że nie jest dobrym przewodnikiem po stolicy Finlandii, bo mieszka tu zaledwie 25 lat. Gdyby zliczyć wszystkie lata i kilkudniowe wizyty, to niemal tyle samo czasu spędził w Polsce, gdzie ukończył łódzką filmówkę. Jarmo od niedawna przeszedł na emeryturę i jest w tej komfortowej sytuacji, że pracuje jako freelancer.

„Nasze miasto jest szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy nie lubią się męczyć chodzeniem i zwiedzaniem”, śmieje się Jarmo. „Gdy statki wpłyną do portu, pasażerowie mogą zaliczyć stare Helsinki w kilka godzin. To jeden kilometr kwadratowy, no, maksymalnie dwa”.

Amatorom żeglowania poleca malowniczy archipelag. Stolica Finlandii leży na półwyspie i rozprzestrzenia się po okolicznych wyspach. Zimą na niektóre z nich można dotrzeć po lodzie. Ulubione miejsce Jarmo to Café Ursula. Znajduje się na nadbałtyckim bulwarze, na najbardziej wysuniętym południowym cyplu półwyspu i Jarmo często przyjeżdża tu na rowerze. Jedzie kilka kilometrów przez dziki Las Centralny. Pełno tu dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych i pieszych, a drzewa osłaniają przed morskim wiatrem.

Jarmo jest zaprzeczeniem stereotypu małomównego Fina. W Ursuli spotyka znajomych, z którymi (długo) rozmawia, je kanapki z łososiem i wypija dobre piwo. Czasami skusi się na tosta z krewetkami czy wołowinę w plasterkach na zimno z warzywami. „W Café Ursula jest genialny widok na morze, twierdzę Suomenlinna i latarnię morską”, dodaje między dwoma łykami jasnego piwa. „Można obserwować wypływające do Sztokholmu statki, jachty i krążące wokół Helsinek motorówki”. To świetne miejsce do rozpoczęcia wycieczki po Helsinkach. Trzeba tylko pamiętać, że w zimie wcześnie zapada zmrok, więc lepiej przylecieć wieczorem dnia poprzedniego.

Godzina 9.00
„Macie ochotę na rejs do archipelagu? Możemy pojechać autobusem nr 24 przy placu Erottaja (niedaleko starówki) do wyspy Seurasaari. Dojedziemy do mostu łączącego ląd z wyspą”. Przy końcowym przystanku znajduje się rezydencja fińskich prezydentów, obecnie muzeum. A na wyspie prawdziwy skansen. „Z całej Finlandii przeniesiono na Seurasaari drewniane dwory i budynki gospodarcze z XVIII, XIX i XX wieku”, wyjaśnia Jarmo.

„Do niektórych domów można wejść i zobaczyć wnętrza, ale tylko w sezonie. Teraz możemy obejrzeć skansen tylko z zewnątrz. Finowie spotykają się na tej wyspie towarzysko, całymi rodzinami, biegają, karmią orzeszkami wiewiórki”. Latem opalają się na plaży. Teraz z uwagi na pogodę wybieramy inny wariant. Wypływamy tramwajem wodnym (zbudowanym w stoczni w Gdyni) do ośmiu wysp połączonych mostami, zajmujących – bagatela – 800 000 m kw. Znajduje się na nich twierdza Suomenlinna wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To cały ciąg fortec, niczym mur chiński, tylko w mikroskali. Szwedzi budowali je w XVIII wieku przez 40 lat – potężne wały obronne, okopy, bunkry i ogromne armaty (które nigdy nie wystrzeliły, bo nikt nie zaatakował Helsinek). Nad umocnieniami góruje ni to kościół, ni to zamek przerobiony na latarnię morską – zamiast krzyża na szczycie wieży praktyczni Finowie umieścili latarnię.

Godzina 12.30
Rzut oka na rynek rybny Helsinek, Kauppatori. Królują rogi, skóry renifera i wszystko, co można z nich ręcznie zrobić: noże finki, torebki, portfele, buty, biżuteria. Dla osób o bardziej wyrafinowanym guście w sklepach wokół rynku, np. na ul. Unioninkatu, jest przepiękne, ale drogie szkło artystyczne (głównie wazony).

Dalej przy placu Kolejowym jest największe narodowe muzeum sztuki – Ateneumin Taidemuseo – z kolekcją sztuki fińskiej. Przy odrobinie szczęścia trafimy na wystawy czasowe malarstwa van Gogha, Cezanne’a, Chagalla czy Muncha. Spacer nabrzeżem zaostrzył nasz apetyt. W restauracji Lappi (Anankatu 22) zamawiamy stek z renifera z jałowcem i ziemniakami. Obsługa poleca język renifera i grillowaną wątróbkę.
Wegetarianie nie mają tu łatwego życia.

Godzina 14.00
„Jeśli nie macie jeszcze dosyć żeglugi”, mówi Jarmo, „to popłyniemy na kolejną wyspę”. Jest nią Korkeasaari (Wysoka Wyspa) słynąca ze wspaniałego ogrodu zoologicznego, w którym zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Wypływamy z zatoki Kauppatori dużą motorówką. Żyje tu 150 gatunków zwierząt i ponad 1000 roślin z całego świata, nawet te rosnące w tundrze czy w lasach deszczowych. Główną atrakcją są jednak niedźwiedzie polarne.

W porcie na turystów czekają łodzie i motorówki, tramwaje wodne (na 40-50 osób) pływające do wysp i wysepek z ciekawymi restauracjami. Jeśli spieszycie się i chcecie od ręki wynająć na okolicznych wyspach motorówkę, możecie skorzystać z prostego rozwiązania, które trochę dziwi w ojczyźnie high-techu i Nokii – na pomostach na słupie wisi na sznurku deska przypominająca drogowskaz lub naszą popularną „wajchę”. Wystarczy ją podciągnąć do góry – to znak, że potrzebujemy motorówkę.

Po drodze nie możemy ominąć współczesnej budowli kościoła luterańskiego Temppeliaukio (Lutherinkatu 3) wykutego w litej skale. Każdy Fin zna the church in the rock i wskaże do niego drogę. Świątynię wieńczy oryginalna kopuła z 22 km zwiniętego drutu miedzianego. Kościół słynie ze świetnej akustyki. Odbywają się tu koncerty, nie tylko organowe.

Godzina 16.30
Czas na zwiedzanie starego centrum – placu Senackiego z przyległościami. Ale najpierw Sobór Uspieński przykryty 13 złoconymi kopułami. To największa katedra prawosławna w Europie Zachodniej. Przy placu Senackim podziwiamy uniwersytet, Pałac Rządu i główną katedrę kościoła luterańskiego (Tuomiokirkko) z charakterystycznymi białymi ścianami.

Na środku placu króluje jedyny w Finlandii pomnik cara Aleksandra II ze znamienną datą 1863 r. „To dla Polaków data wybuchu powstania styczniowego, a dla Finów uznania przez cara języka fińskiego za język urzędowy”, wyjaśnia Jarmo.
„W Polsce spotkałem się z mitem, że nasze doświadczenia z caratem są porównywalne z polskimi. Tymczasem to dwie całkowicie odmienne historie”.

Godzina 19.00
„Może tak do pubu lub do sauny w naszym domu?”, zaprasza Jarmo. Większość Finów ma swoje sauny, najczęściej elektryczne, ale istnieją sauny publiczne. Żaden Fin nie wejdzie do sauny w ubraniu, stąd publiczne otwarte są w różnych godzinach dla kobiet i mężczyzn. Fiński wynalazek to Saunabar (Eerikinkatu 27) – przed wejściem można się rozgrzać w barze. Co na to powiedziałby nasz sanepid? Anegdota głosi, że prezydent Urho Kekkonen osiągnął największe sukcesy dyplomatyczne z Rosjanami dzięki temu, że zaprosił Chruszczowa do prezydenckiej sauny.
Historia milczy, czy byli tam tylko panowie.

Jarmo Jääskelänen
Reżyser i akredytowany w Warszawie korespondent fińskiej telewizji i radia (1968-89). Jest autorem szeregu unikalnych filmów dokumentalnych o Polsce niegdyś zakazanych w naszym kraju: „Koronacja” – o pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce (1979), „Śmierć studeta” – sprawa śmierci Stanisława Pyjasa (1977), „Msza za Ojczyznę” – o zamordowaniu ks. Popiełuszki (1984), „Pomnik” – o tragedii Grudnia 1970 r., który Jarmo mógł zrealizować dopiero po podpisaniu porozumień gdańskich w 1980 roku, a także „Wolność za murami” – o konspiracyjnych zdjęciach internowanych zrobionych w Białołęce, w Rzeszowie Załężu i Uhercach (1982-85).

W latach 80. zrealizował trylogię poświęconą Holocaustowi: „Choroba głodowa” o badaniach naukowych żydowskich lekarzy w warszawskim getcie (nagrodzona na festiwalach w Bilbao i Krakowie), „Umschlagplatz” (z Markiem Edelmanem) oraz „Bohaterowie i męczennicy”.
Ostatni film opowiada o mieszkańcach Kitee w północno-zachodniej Finlandii, którzy do końca lat 60. produkowali najlepszy w kraju bimber. Złoty Kitee (60% zawartości alkoholu!) był jednym z najbardziej cenionych prezentów przywożonych z Finlandii przez europejskich polityków i dyplomatów.


HELSINKI – NAWIGATOR:
 • Ceny
  Wstęp do zoo – 12 € dla dorosłych, 6 € dla dzieci.
  Wstęp do sauny publicznej – 8 €.
  Bilet na tramwaj wodny do twierdzy Suomenlinna – 2 € (jeśli nie wykupiliście Helsinki Card), kara za brak biletu – 80 €.
  Wypożyczenie zielonego roweru miejskiego – 2 €; rowery stoją na ulicznych stojakach w wielu miejscach, monetę odzyskacie z „zatrzasku” (jak w wózku na zakupy w hipermarkecie) po odstawieniu na miejsce.
  Jazda taksówką z lotniska do centrum – 25-30 € (więcej wieczorem i w weekendy).
  Przejazd motorówką z zatoki na którąś z wysepek – 10-20 €.
  Wstęp do wesołego miasteczka Linmanmäki – 16, 21, 33 € (w zależności od wzrostu).

 • Kluby
  Życie nocne toczy się głównie wokół nowego centrum miasta (wyznaczonego przez Aleksanterinkatui Mannerheimkatu).
  Chętnie odwiedzane są:
  - Klub Helsinki
  Yliopistonkatu 8
  www.helsinkiclub.com
  - Klub Gloria
  Roobertinkatu 12
  Gloria to także miejsce koncertów i innych wydarzeń kulturalnych (http://nk.hel.fi/gloria).
  Popularne są:
  Corona i Moscow , Eerikinkatu 15

 • Transport i zakupy
  Warto w centrach informacji turystycznej (największe jest w porcie), hotelach, kioskach i na dworcach kupić Helsinki Card. Dzięki niej skorzystacie bez ograniczeń ze wszystkich środków komunikacji miejskiej, także z promu do twierdzy Suomenlinna i łodzi do zoo, ze zniżek, m.in. w restauracjach i saunach i z bezpłatnych wejść do 40 muzeów. Sprzedawana na 24, 48 lub 72 godziny. Dobowa kosztuje 33 €, 11 € dla dzieci (www.helsinkicard.fi).

  Sklepy czynne są od godz. 8.00 do 19.00 (niektóre do 21.00), a w soboty do 18.00. Niewielkie sklepy osiedlowe otwarte są także w niedziele od godz. 12.00 do 21.00. Supermarkety i domy towarowe pracują do 21.00-22.00. Przy placu Erottaja znajduje się dom towarowy Stockmann, podobno największy w Europie.

 • Podróż
  Chociaż kontrola paszportowa została zniesiona, musimy zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Przy pobycie krótszym niż 90 dni nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów.


  Najłatwiej dostać się samolotem. Z Warszawy do Helsinek można dolecieć liniami Finnair i Blue, ceny biletów zaczynają się już od 500 zł z opłatami, lub LOT-em, ok. 600 zł z opłatami. Połączenia oferują również linie SAS (ceny od ok. 1100 zł). Lotnisko Helsinki-Vantaa położone jest 19 km od centrum. Dojechać tam można taksówką, autobusem Finnairu lub autobusem nr 615.

  Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń promowych do Helsinek. Istnieje za to wiele ze Sztokholmem, nemieckim Travemunde i Tallinem. Do stolicy Estonii można się również dostać z Helsinek katamaranem i wodolotem. Miasta dzieli zaledwie 80 km (półtorej godziny rejsu). Różnica czasowa to +1 godzina.

  Pieniądze można wymienić na miejscu w bankach (otwarte tylko w dni powszednie od 9.30 do 16.15), w kantorach czynnych dłużej niż banki lub wypłacając z bankomatów.

  W Helsinkach najpiękniej jest w maju (białe noce) i w czerwcu.


Finlandia
Powierzchnia: 337 tys. km2
Ludność: 5,3 mln
Stolica: Helsinki – miasto partnerskie Warszawy
Języki: urzędowe – fiński i szwedzki.
Większość Finów mówi również po angielsku (w dużych sklepach porozumiecie się po rosyjsku).
Waluta: euro
Nr kierunkowy : +358
Ambasada RP w Helsinkach:
Armas Lindgrenin tie 21
FI 00570 Helsinki tel. +358 961 82 80
konsulat +358 961 822 220
e-mail: amb.poland@helsinki.inet.fi
www.helsinki.polemb.net

Autor: Romana Kuffel, współpraca Joanna Szyndler; Źródło: Podróże-grudzień 2008, www.podroze.pl

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (1)

AutorWypowiedź

hary

2009-07-22 07:37:17

Pięknie tam ale zimno, nie dla mnie.

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014